6 Mayıs 2022 Cuma

İmamoğlu: Bir Hayâl Kırıklığı Hikâyesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bayram tatilini Karadeniz turu ile geçirdi. Otobüsle çıktığı bu gezide, kent meydanlarında konuşmalar düzenleyerek halkla bayramlaştı. Bu bayramlaşma ve turdan ziyade, otobüsüne aldığı gazeteciler üzerinden eleştiriler alan İmamoğlu, kendisine oy veren insanlar tarafından sosyal medyada epey eleştiri aldı ve Twitter'da Trend Topic oldu.


İmamoğlu'nu, İBB seçiminde destekleyen birçok ünlü isim Nagehan Alçı'yla aynı karede poz vermiş olmasını tam anlamıyla hayal kırıklığı olarak yorumladılar. Daha fenası Murat Ongun, 100-200 kişinin görüşünü önemsemiyoruz gibi talihsiz, kibir kokan bir açıklama yaptı.

Oy veren biri olarak görüşüm

Paylaşım yaparak fikirlerini beyan eden ünlü isimlerle, tweet atan halktan insanlarla aynı hisleri taşıyorum... Zaten göreve geldiğinden beri yaptığı icraatlerden oldukça hoşnutsuzdum. Herkese mavi boncuk dağıtması, doğuda ayrı batıda ayrı konuşması ile ilkesiz ve duruşsuz bir siyaset örneği sunuyordu. Bu mesele ile de tüy dikmiş oldu.

Nagehan Alçı konusuna gelince, Ekrem İmamoğlu'nun adaylığı sürecinde Ekrem İmamoğlu kadar onu destekleyen bizler de yıpratılmıştık. Bunu sağlayan isimler ise yazdıkları yazılar, televizyon programlarında yaptığı konuşmalarla Nagehan Alçı ve Hilal Kaplan gibi isimlerdi. Seçimin iptal olması, yeniden seçim yapılması derken hop oturup hop kalkmıştık. Umudumuz iktidara sırtını yaslayan ve karşı tarafta kim varsa yıpratmak için ellerinden geleni yapan bu isimlerin iktidar döneminde haksız bir şekilde nemalandıkları kaynakların İmamoğlu'nun gelişiyle daha ilkeli gazetecilere sunulmasıydı. Onlar turlara katılsınlar, onlar gözlemlerini yazsınlar, onlar haber yapsınlar; ama İmamoğlu'nu karalayan bu isimlerin, İmamoğlu geldikten sonra hiçbir şey olmamış gibi ondan önce de oturdukları baş köşede oturmaları rahatsız edici. Bizler İmamoğlu'na hesap sorsun diye oy vermişken, o hesaplarını ödüyor...

Erdoğan'dan ne farkı kalır?

Senarist Gani Müjde, Erdoğan gibi sadece kendi yazarlarını etrafında toplarsa İmamoğlu'nun ondan ne farkı kalır, gibi bir tweet paylaştı. İmamoğlu'nu eleştirince, dışarıdan böyle bir anlayışla eleştiri yaptığımız düşünülebilir; fakat benim açımdan bu böyle değil. Tabii ki başka görüşten yazarlar olmalı; ama bunlar hem İmamoğlu'na, hem İmamoğlu'na oy verenlere hakaret sayılabilecek düzeyde yazılar yazan, televizyon programlarında asılsız suçlamalarda bulunan, güvenirlilikleri zedelenmiş isimlerden olmamalıydı.

Bir fotoğraf karesi adamı bitirir!

Benim için İBB'ye AKP torpiliyle girmiş isimlerin, İmamoğlu geldikten sonra da koltuklarında oturmaya devam etmeleri, hatta terfi almaları yeterince mide bulandırıcıyken bir de bu düzenin böyle gideceğinin işaret fişeğini çakan bu fotoğraf karesi İmamoğlu'nu bitirdi.
"Biz onunla çalışamayız" deyip ağlayanların, İmamoğlu geldikten sonra görevlerine devam etmeleri, kendisine saygısı olmayan İmamoğlu'nun, seçmenine hiç saygısı olmayacağını malum etmiştir.

Vız gelir tırıs gider!

İmamoğlu kendisine gösterilen tepkilere ne karşılık verecek diye beklenirken, İmamoğlu geri adım atmak, özür dilemek yerine aynı akşam katıldığı bir anma töreninde, "Bir fotoğraf üzerinden kurban etmek isteyenler olabilir ama bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider" diyerek yangına körükle gitti.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sayfa Başına Dön